Stafetten: Bibliotek til tiden
23. marts 2026
Af Marie Harpøth Poulsen, biblioteksleder på Struer Bibliotek
Tusind tak til Charlotte for at sende stafetten videre til mig. Der er lang vej fra Lolland til Struer, men alt hvad du skriver, ræsonnerer her hos mig. Siden jeg for to år siden blev leder på Struer Bibliotek, har demografiske virkeligheder og udfordringer spillet ind i bibliotekets arbejde og prioriteringer, og er i høj grad med til at forme vores tilbud. Tak for at dele jeres inspirerende tiltag.
Jeg blev ret hastigt konstitueret leder i Struer (der var brug for bibliotekskræfter i kommunens kulturchefstol), og de første måneder gik jeg naivt rundt i den vildfarelse at når vi lige havde gennemført debitorintegration, overstået valgstemmer i forbindelse med Europa-Parlamentsvalget, indrettet ungeområdet og afsluttet et stort læselystprojekt, så blev der tid til fordybelsen. Jeg er på ingen måde udlært biblioteksleder endnu, men hvis der er noget jeg har erfaret i løbet af de sidste par år, så er det at biblioteket, stik mod det stillestående image man stadig kan møde udenfor vores boble, er en institution i konstant bevægelse og forandring. I samspil med borgerne, samfundsdagsordner og væsnets udvikling. Og at det forpligter som leder når det afspejler sig i hverdagen, og der skal sættes en retning. Jeg har i øvrigt også lært at fordybelsen er noget jeg selv må skabe rum til og insistere på; nu skal jeg bare kunne mestre det også.
Her i Struer er det nemt at stikke en finger i mulden, fornemme hvad borgerne efterspørger og danne sig et overblik over hvordan biblioteket bliver brugt. Der er noget meget agilt og dynamisk i at være en lille organisation (med 9 fuldtidsansatte) i en mindre kommune hvor biblioteket fungerer som kulturel og demokratisk infrastruktur. Når der er potentiale i at udvikle nye tiltag eller imødekomme andres initiativer, kan vi omstille ret hurtigt – nogle gange lidt for hurtigt hvis I spørger mine medarbejdere. Heldigt at de er så er kompetente og tager det meste med vestjysk ro.
Lige nu er én af de dagsordner der fylder hos mig og på Struer Bibliotek, drømmen om at udvide faciliteterne i et kombineret indgangsparti med Musikskolen og et spirende ungemiljø. I de flere fælles kvadratmeter ligger et ønske om at åbne byens kulturinstitutioner op mod bymidten, og at stå som en åben, inkluderende invitation til alle borgere om at komme indenfor og tage aktivt del i kulturtilbuddene.
Da planerne begyndte at tage form, havde jeg mange ideer om hvilke faciliteter og tilbud en ny indgang skulle rumme. Jo længere vi kommer i udviklingen, jo mindre ved jeg med sikkerhed, og jo mere drømmer jeg om at åbne mulighederne op, og invitere borgerne til at være med til at forme de kommende rammer. Jeg ved at vi gerne vil have plads til læring og fordybelse, til bæredygtige dagsordener, kreativitet og fællesskaber på kryds og tværs. Vi skal skabe de bedste rammer for det ’lavintensive, højværdifulde trivselsrum’ som ’Biblioteket fremmer trivslen’ rapporten peger på. Det er hvordan vi nu skal til at undersøge.
Bag disse tanker ligger et ønske om at Struer Bibliotek er et bibliotek til tiden – og stedet. Et bibliotek som er relevant i forhold til borgernes efterspørgsel, som kan omstille sig og møde og svare på aktuelle strømninger og tendenser, lokalt og nationalt. Det er ikke abstrakt, men ganske lavpraktisk. Lige nu blandt andet konkretiseret i en fællesskabscafé med kaffe og rundstykker hver mandag, 6 Ungekulturjobbere der laver ungeaktiviteter på biblioteket, et kommende bibliotekspunkt i et lokalmiljø eller et tilbud til børn om at gå til Forsker med Rav-Anders. Alle initiativer løbet i gang på baggrund af efterspørgsel og udefrakommende initiativ, men samtidig meningsfulde og med stor resonans ind i biblioteket.
Med nogle af de eksempler aspirerer Struer Bibliotek sikkert til en honorable mention i CEPOS-rapport fra februar som pegede på folkebibliotekernes tiltagende fokus på aktiviteter holdt op imod mindre materialesamlinger. Men aktualiteten, det halvhøje tempo og de mange tilbud handler dybest set om at være relevante for så mange som muligt, at få borgere ind ad døren og kommunikere tydeligt at biblioteket også har noget til dem. På den måde åbner vi op og får mulighed for at præsentere samlingen og sætte den i spil i mange kontekster. Fx har fossilbøgerne på Struer Bibliotek aldrig været mere i vælten end nu hvor Rav-Anders ugentligt nørder forhistoriske fortræffeligheder.
Jeg går ikke længere og venter på at der kommer ’ro på’, for det er vist et vilkår som biblioteksleder at der altid venter nye, spændende tiltag og opgaver der er med til at udvikle biblioteket til tiden. Kunsten er at navigere og sige nej når det falder udenfor kerneopgaven – og dér har jeg sikkert også noget at lære endnu.
Jeg siger tak for ordet og sender stafetten videre til Anders Peetz-Schou Nielsen på Tønder Bibliotek.
I BCF har bestyrelsen oprettet en stafet som giver os mulighed for at dele vores ledelseserfaringer og ledelsesudfordringer med hinanden. Vi er en forening med medlemmer fra hele landet, små og store kommuner. Vores udfordringer er nogle gange meget ens – og andre gang umiddelbart forskellige, men altid interessante at lade sig inspirere af.
Med stafetten beder vi dig fortælle om det der ligger dit hjerte nært på ledelsesområdet lige nu: Det kan være en organisationsændring, en økonomisk øvelse, en fagstrategisk indsats eller andet.
Har du bidraget til stafetten, så giv den videre til en kollega et sted i landet, og hjælp med til at vi får dækket hele danmarkskortet.